Povijest otoka Vira

autor tekstova prof. Ive Bašić

Položaj otoka
Naseljavanje i povijesni razvitak otoka
Uvijeti turističkog razvoja
Turistička ponuda otoka
Uvijeti turističkog razvoja

Položaj otoka Vira u centru Jadrana i veza s kopnom (otok koji više nije otok), razvedenost obale i nadasve zdrava mediteranska klima, bitne su pretpostavke i prednosti ovog otoka u turističkom razvoju. Klimatska obilježja od velikog su značaja za naseljenost i izgled nekog prostora. Vir spada u područje pravog mediterana.

Broj sunčanih sati godišnje iznosi 2450, skoro 300 sunčanih dana, što ga čini ugodnom destinacijom i izvan glavne sezone. Prosječna količina padalina je nešto iznad 1000 mm, neravnomjerno rasporedena, tako da u ljetnim mjesecima ima prosječno 5 do 6 dana kada se pojavi kiša, a u vrijeme glavne sezone taj broj se dvostruko smanjuje. Vjetrovi su najznačajnija klimatska karakteristika Vira.

Zimi prevladavaju vjetrovi sjevernog kvadranta, bura i tramontana. U jesen i zimi česti su jugo i levanat. U proljeće se javlja maestral, koji je glavni i osvježavajući vjetar zapadnog kvadranta u ljetnim mjesecima. Maestral ublažava ljetne temperature i stvara dobre preduvjete za jedrenje i surfanje. Prosječna temperatura na Viru iznosi nešto više od 15 °C, a srednja temperatura u srpnju oko 25 °C, dok je najniža u siječnju i iznosi 6,5 °C.

Navedena zdrava klima sigurno utječe na zdravlje i dužinu života stanovnika. Razvedenu obalu Vira krase pretežno pješćane i šljunkaste plaže, djelom smještene uz borove šume s kristalno čistim morem, što ovaj otok čini idealnim za obiteljski odmor.
Blizina dvaju, sjevernog i južnog mora daju mogučnost ugodnog kupanja i kod ljetnih vjetrova. Za juga na sjevernim, a bure na južnim plažama. Kamenita obala na sjeverozapadnom dijelu otoka, koja obiluje morskom florom i faunom, čine atraktivno ronilačko područje za ljubitelje morskih dubina. Mnogobrojne uvale i uvalice s pristaništima i sidrištima omogućuju pristajanje nautičarima na njihovom putu u lanac od 300 otoka i otočića, medu kojima je i nacionalni park Kornati. Osim kupanja, surfanja, jedrenja, vožnje na skuterima i ostalim športovima na vodi, zaljubljenici pješačenja mogu se s vrha Bandire (112m) diviti predivnoj panorami koja oslikava cijeli Vir, obližnje otoke i Velebit (1750m).

Oni koji poznaju mountain-biking toplo bi preporučili ovo područje za tu vrstu športa. Na nekim virskim plažama, posebno u uvali Sapavac, u blizini venecijanske utvrde - Kašteline, ima peloidnog blata za liječenje reumatskih bolesti, na što upućujemo osobe zrelije dobi.

Zbog idealnog položaja na hrvatskom Jadranu Vir je pogodno mjesto za izlete, npr. u nacionalne parkove: Paklenica s impozantnim kanjonima, Kornati s 200 otoka i otočića, Slapove Krke i Plitvička jezera. U neposrednoj blizini nalazi se i starohrvatski kraljevski grad Nin s najmanjom katedralom na svijetu - Sv. Križ, te 3000 godina stari Zadar čija jezgra obiluje povijesnim spomenicima.
početak podaci o apartmanu fotografije apartmana rezervacija Vir kontakt
Sva prava pridržana. ©m-klub.com - Marine klub 2006. - 2024.